Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
enllueixo
enllueixes
enllueix
enllu´m
enllu´u
enllueixen
Imperfet
enllu´a
enllu´es
enllu´a
enlluÝem
enlluÝeu
enllu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
enlluÝ
enllu´res
enlluÝ
enlluÝrem
enlluÝreu
enllu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
enlluir
enlluir
enlluir
enlluir
enlluir
enlluir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
enlluirÚ
enlluirÓs
enlluirÓ
enlluirem
enlluireu
enlluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
Condicional
enlluiria
enlluiries
enlluiria
enlluirÝem
enlluirÝeu
enlluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
enllueixi
enllueixis
enllueixi
enllu´m
enllu´u
enllueixin
Imperfet
enlluÝs
enllu´ssis
enlluÝs
enlluÝssim
enlluÝssiu
enllu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t
enllu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
enllueix

enllueixi
enllu´m
enllu´u
enllueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
enlluint
Participi
enllu´t
enllu´da
enllu´ts
enllu´des