Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
enllišo
enllices
enlliša
enllicem
enlliceu
enllicen
Imperfet
enllišava
enllišaves
enllišava
enllišÓvem
enllišÓveu
enllišaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
enllicÝ
enllišares
enllišÓ
enllišÓrem
enllišÓreu
enllišaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
enllišar
enllišar
enllišar
enllišar
enllišar
enllišar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
enllišarÚ
enllišarÓs
enllišarÓ
enllišarem
enllišareu
enllišaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
Condicional
enllišaria
enllišaries
enllišaria
enllišarÝem
enllišarÝeu
enllišarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
enllici
enllicis
enllici
enllicem
enlliceu
enllicin
Imperfet
enllicÚs
enllicessis
enllicÚs
enllicÚssim
enllicÚssiu
enllicessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat
enllišat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
enlliša

enllici
enllicem
enlliceu
enllicin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
enllišant
Participi
enllišat
enllišada
enllišats
enllišades