Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
enlleeixo
enlleeixes
enlleeix
enlle´m
enlle´u
enlleeixen
Imperfet
enlle´a
enlle´es
enlle´a
enlleÝem
enlleÝeu
enlle´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
enlleÝ
enlle´res
enlleÝ
enlleÝrem
enlleÝreu
enlle´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
enlleir
enlleir
enlleir
enlleir
enlleir
enlleir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
enlleirÚ
enlleirÓs
enlleirÓ
enlleirem
enlleireu
enlleiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
Condicional
enlleiria
enlleiries
enlleiria
enlleirÝem
enlleirÝeu
enlleirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
enlleeixi
enlleeixis
enlleeixi
enlle´m
enlle´u
enlleeixin
Imperfet
enlleÝs
enlle´ssis
enlleÝs
enlleÝssim
enlleÝssiu
enlle´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t
enlle´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
enlleeix

enlleeixi
enlle´m
enlle´u
enlleeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
enlleint
Participi
enlle´t
enlle´da
enlle´ts
enlle´des