Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
engrinyo
engrinyes
engrinya
engrinyem
engrinyeu
engrinyen
Imperfet
engrinyava
engrinyaves
engrinyava
engrinyŕvem
engrinyŕveu
engrinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
engrinyí
engrinyares
engrinyŕ
engrinyŕrem
engrinyŕreu
engrinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
engrinyar
engrinyar
engrinyar
engrinyar
engrinyar
engrinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
engrinyaré
engrinyarŕs
engrinyarŕ
engrinyarem
engrinyareu
engrinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
Condicional
engrinyaria
engrinyaries
engrinyaria
engrinyaríem
engrinyaríeu
engrinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
engrinyi
engrinyis
engrinyi
engrinyem
engrinyeu
engrinyin
Imperfet
engrinyés
engrinyessis
engrinyés
engrinyéssim
engrinyéssiu
engrinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat
engrinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
engrinya

engrinyi
engrinyem
engrinyeu
engrinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
engrinyant
Participi
engrinyat
engrinyada
engrinyats
engrinyades