Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
engallo
engalles
engalla
engallem
engalleu
engallen
Imperfet
engallava
engallaves
engallava
engallÓvem
engallÓveu
engallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
engallÝ
engallares
engallÓ
engallÓrem
engallÓreu
engallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
engallar
engallar
engallar
engallar
engallar
engallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
engallarÚ
engallarÓs
engallarÓ
engallarem
engallareu
engallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
Condicional
engallaria
engallaries
engallaria
engallarÝem
engallarÝeu
engallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
engalli
engallis
engalli
engallem
engalleu
engallin
Imperfet
engallÚs
engallessis
engallÚs
engallÚssim
engallÚssiu
engallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat
engallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
engalla

engalli
engallem
engalleu
engallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
engallant
Participi
engallat
engallada
engallats
engallades