Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
endrešo
endreces
endreša
endrecem
endreceu
endrecen
Imperfet
endrešava
endrešaves
endrešava
endrešÓvem
endrešÓveu
endrešaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
endrecÝ
endrešares
endrešÓ
endrešÓrem
endrešÓreu
endrešaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
endrešar
endrešar
endrešar
endrešar
endrešar
endrešar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
endrešarÚ
endrešarÓs
endrešarÓ
endrešarem
endrešareu
endrešaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
Condicional
endrešaria
endrešaries
endrešaria
endrešarÝem
endrešarÝeu
endrešarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
endreci
endrecis
endreci
endrecem
endreceu
endrecin
Imperfet
endrecÚs
endrecessis
endrecÚs
endrecÚssim
endrecÚssiu
endrecessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat
endrešat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
endreša

endreci
endrecem
endreceu
endrecin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
endrešant
Participi
endrešat
endrešada
endrešats
endrešades