Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
endogalo
endogales
endogala
endogalem
endogaleu
endogalen
Imperfet
endogalava
endogalaves
endogalava
endogalÓvem
endogalÓveu
endogalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
endogalÝ
endogalares
endogalÓ
endogalÓrem
endogalÓreu
endogalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
endogalar
endogalar
endogalar
endogalar
endogalar
endogalar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
endogalarÚ
endogalarÓs
endogalarÓ
endogalarem
endogalareu
endogalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
Condicional
endogalaria
endogalaries
endogalaria
endogalarÝem
endogalarÝeu
endogalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
endogali
endogalis
endogali
endogalem
endogaleu
endogalin
Imperfet
endogalÚs
endogalessis
endogalÚs
endogalÚssim
endogalÚssiu
endogalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat
endogalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
endogala

endogali
endogalem
endogaleu
endogalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
endogalant
Participi
endogalat
endogalada
endogalats
endogalades