Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
endinyo
endinyes
endinya
endinyem
endinyeu
endinyen
Imperfet
endinyava
endinyaves
endinyava
endinyŕvem
endinyŕveu
endinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
endinyí
endinyares
endinyŕ
endinyŕrem
endinyŕreu
endinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
endinyar
endinyar
endinyar
endinyar
endinyar
endinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
endinyaré
endinyarŕs
endinyarŕ
endinyarem
endinyareu
endinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
Condicional
endinyaria
endinyaries
endinyaria
endinyaríem
endinyaríeu
endinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
endinyi
endinyis
endinyi
endinyem
endinyeu
endinyin
Imperfet
endinyés
endinyessis
endinyés
endinyéssim
endinyéssiu
endinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat
endinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
endinya

endinyi
endinyem
endinyeu
endinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
endinyant
Participi
endinyat
endinyada
endinyats
endinyades