Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
encisto
encistes
encista
encistem
encisteu
encisten
Imperfet
encistava
encistaves
encistava
encistÓvem
encistÓveu
encistaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
encistÝ
encistares
encistÓ
encistÓrem
encistÓreu
encistaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
encistar
encistar
encistar
encistar
encistar
encistar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
encistarÚ
encistarÓs
encistarÓ
encistarem
encistareu
encistaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
Condicional
encistaria
encistaries
encistaria
encistarÝem
encistarÝeu
encistarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
encisti
encistis
encisti
encistem
encisteu
encistin
Imperfet
encistÚs
encistessis
encistÚs
encistÚssim
encistÚssiu
encistessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat
encistat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
encista

encisti
encistem
encisteu
encistin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
encistant
Participi
encistat
encistada
encistats
encistades