Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
encalšo
encalces
encalša
encalcem
encalceu
encalcen
Imperfet
encalšava
encalšaves
encalšava
encalšÓvem
encalšÓveu
encalšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
encalcÝ
encalšares
encalšÓ
encalšÓrem
encalšÓreu
encalšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
encalšar
encalšar
encalšar
encalšar
encalšar
encalšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
encalšarÚ
encalšarÓs
encalšarÓ
encalšarem
encalšareu
encalšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
Condicional
encalšaria
encalšaries
encalšaria
encalšarÝem
encalšarÝeu
encalšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
encalci
encalcis
encalci
encalcem
encalceu
encalcin
Imperfet
encalcÚs
encalcessis
encalcÚs
encalcÚssim
encalcÚssiu
encalcessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat
encalšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
encalša

encalci
encalcem
encalceu
encalcin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
encalšant
Participi
encalšat
encalšada
encalšats
encalšades