Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emulo
emules
emula
emulem
emuleu
emulen
Imperfet
emulava
emulaves
emulava
emulÓvem
emulÓveu
emulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emulÝ
emulares
emulÓ
emulÓrem
emulÓreu
emularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emular
emular
emular
emular
emular
emular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emularÚ
emularÓs
emularÓ
emularem
emulareu
emularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
Condicional
emularia
emularies
emularia
emularÝem
emularÝeu
emularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emuli
emulis
emuli
emulem
emuleu
emulin
Imperfet
emulÚs
emulessis
emulÚs
emulÚssim
emulÚssiu
emulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat
emulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
emula

emuli
emulem
emuleu
emulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emulant
Participi
emulat
emulada
emulats
emulades