Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empudeeixo
empudeeixes
empudeeix
empude´m
empude´u
empudeeixen
Imperfet
empude´a
empude´es
empude´a
empudeÝem
empudeÝeu
empude´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empudeÝ
empude´res
empudeÝ
empudeÝrem
empudeÝreu
empude´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empudeir
empudeir
empudeir
empudeir
empudeir
empudeir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empudeirÚ
empudeirÓs
empudeirÓ
empudeirem
empudeireu
empudeiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
Condicional
empudeiria
empudeiries
empudeiria
empudeirÝem
empudeirÝeu
empudeirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empudeeixi
empudeeixis
empudeeixi
empude´m
empude´u
empudeeixin
Imperfet
empudeÝs
empude´ssis
empudeÝs
empudeÝssim
empudeÝssiu
empude´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t
empude´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empudeeix

empudeeixi
empude´m
empude´u
empudeeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empudeint
Participi
empude´t
empude´da
empude´ts
empude´des