Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empresto
emprestes
empresta
emprestem
empresteu
empresten
Imperfet
emprestava
emprestaves
emprestava
emprestÓvem
emprestÓveu
emprestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emprestÝ
emprestares
emprestÓ
emprestÓrem
emprestÓreu
emprestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emprestar
emprestar
emprestar
emprestar
emprestar
emprestar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emprestarÚ
emprestarÓs
emprestarÓ
emprestarem
emprestareu
emprestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
Condicional
emprestaria
emprestaries
emprestaria
emprestarÝem
emprestarÝeu
emprestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empresti
emprestis
empresti
emprestem
empresteu
emprestin
Imperfet
emprestÚs
emprestessis
emprestÚs
emprestÚssim
emprestÚssiu
emprestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat
emprestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empresta

empresti
emprestem
empresteu
emprestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emprestant
Participi
emprestat
emprestada
emprestats
emprestades