Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empremto
empremtes
empremta
empremtem
empremteu
empremten
Imperfet
empremtava
empremtaves
empremtava
empremtÓvem
empremtÓveu
empremtaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empremtÝ
empremtares
empremtÓ
empremtÓrem
empremtÓreu
empremtaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empremtar
empremtar
empremtar
empremtar
empremtar
empremtar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empremtarÚ
empremtarÓs
empremtarÓ
empremtarem
empremtareu
empremtaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
Condicional
empremtaria
empremtaries
empremtaria
empremtarÝem
empremtarÝeu
empremtarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empremti
empremtis
empremti
empremtem
empremteu
empremtin
Imperfet
empremtÚs
empremtessis
empremtÚs
empremtÚssim
empremtÚssiu
empremtessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat
empremtat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empremta

empremti
empremtem
empremteu
empremtin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empremtant
Participi
empremtat
empremtada
empremtats
empremtades