Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empiulo
empiules
empiula
empiulem
empiuleu
empiulen
Imperfet
empiulava
empiulaves
empiulava
empiulÓvem
empiulÓveu
empiulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empiulÝ
empiulares
empiulÓ
empiulÓrem
empiulÓreu
empiularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empiular
empiular
empiular
empiular
empiular
empiular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empiularÚ
empiularÓs
empiularÓ
empiularem
empiulareu
empiularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
Condicional
empiularia
empiularies
empiularia
empiularÝem
empiularÝeu
empiularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empiuli
empiulis
empiuli
empiulem
empiuleu
empiulin
Imperfet
empiulÚs
empiulessis
empiulÚs
empiulÚssim
empiulÚssiu
empiulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat
empiulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empiula

empiuli
empiulem
empiuleu
empiulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empiulant
Participi
empiulat
empiulada
empiulats
empiulades