Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empitjoro
empitjores
empitjora
empitjorem
empitjoreu
empitjoren
Imperfet
empitjorava
empitjoraves
empitjorava
empitjorŕvem
empitjorŕveu
empitjoraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empitjorí
empitjorares
empitjorŕ
empitjorŕrem
empitjorŕreu
empitjoraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empitjorar
empitjorar
empitjorar
empitjorar
empitjorar
empitjorar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empitjoraré
empitjorarŕs
empitjorarŕ
empitjorarem
empitjorareu
empitjoraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
Condicional
empitjoraria
empitjoraries
empitjoraria
empitjoraríem
empitjoraríeu
empitjorarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empitjori
empitjoris
empitjori
empitjorem
empitjoreu
empitjorin
Imperfet
empitjorés
empitjoressis
empitjorés
empitjoréssim
empitjoréssiu
empitjoressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat
empitjorat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empitjora

empitjori
empitjorem
empitjoreu
empitjorin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empitjorant
Participi
empitjorat
empitjorada
empitjorats
empitjorades