Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empinyo
empinyes
empinya
empinyem
empinyeu
empinyen
Imperfet
empinyava
empinyaves
empinyava
empinyŕvem
empinyŕveu
empinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empinyí
empinyares
empinyŕ
empinyŕrem
empinyŕreu
empinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empinyar
empinyar
empinyar
empinyar
empinyar
empinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empinyaré
empinyarŕs
empinyarŕ
empinyarem
empinyareu
empinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
Condicional
empinyaria
empinyaries
empinyaria
empinyaríem
empinyaríeu
empinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empinyi
empinyis
empinyi
empinyem
empinyeu
empinyin
Imperfet
empinyés
empinyessis
empinyés
empinyéssim
empinyéssiu
empinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat
empinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empinya

empinyi
empinyem
empinyeu
empinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empinyant
Participi
empinyat
empinyada
empinyats
empinyades