Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empilo
empiles
empila
empilem
empileu
empilen
Imperfet
empilava
empilaves
empilava
empilÓvem
empilÓveu
empilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empilÝ
empilares
empilÓ
empilÓrem
empilÓreu
empilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empilar
empilar
empilar
empilar
empilar
empilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empilarÚ
empilarÓs
empilarÓ
empilarem
empilareu
empilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
Condicional
empilaria
empilaries
empilaria
empilarÝem
empilarÝeu
empilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empili
empilis
empili
empilem
empileu
empilin
Imperfet
empilÚs
empilessis
empilÚs
empilÚssim
empilÚssiu
empilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat
empilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empila

empili
empilem
empileu
empilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empilant
Participi
empilat
empilada
empilats
empilades