Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empesto
empestes
empesta
empestem
empesteu
empesten
Imperfet
empestava
empestaves
empestava
empestÓvem
empestÓveu
empestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empestÝ
empestares
empestÓ
empestÓrem
empestÓreu
empestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empestar
empestar
empestar
empestar
empestar
empestar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empestarÚ
empestarÓs
empestarÓ
empestarem
empestareu
empestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
Condicional
empestaria
empestaries
empestaria
empestarÝem
empestarÝeu
empestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empesti
empestis
empesti
empestem
empesteu
empestin
Imperfet
empestÚs
empestessis
empestÚs
empestÚssim
empestÚssiu
empestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat
empestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empesta

empesti
empestem
empesteu
empestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empestant
Participi
empestat
empestada
empestats
empestades