Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empello
empelles
empella
empellem
empelleu
empellen
Imperfet
empellava
empellaves
empellava
empellÓvem
empellÓveu
empellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empellÝ
empellares
empellÓ
empellÓrem
empellÓreu
empellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empellar
empellar
empellar
empellar
empellar
empellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empellarÚ
empellarÓs
empellarÓ
empellarem
empellareu
empellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
Condicional
empellaria
empellaries
empellaria
empellarÝem
empellarÝeu
empellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empelli
empellis
empelli
empellem
empelleu
empellin
Imperfet
empellÚs
empellessis
empellÚs
empellÚssim
empellÚssiu
empellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat
empellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empella

empelli
empellem
empelleu
empellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empellant
Participi
empellat
empellada
empellats
empellades