Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empegueeixo
empegueeixes
empegueeix
empegue´m
empegue´u
empegueeixen
Imperfet
empegue´a
empegue´es
empegue´a
empegueÝem
empegueÝeu
empegue´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empegueÝ
empegue´res
empegueÝ
empegueÝrem
empegueÝreu
empegue´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empegueir
empegueir
empegueir
empegueir
empegueir
empegueir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empegueirÚ
empegueirÓs
empegueirÓ
empegueirem
empegueireu
empegueiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
Condicional
empegueiria
empegueiries
empegueiria
empegueirÝem
empegueirÝeu
empegueirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empegueeixi
empegueeixis
empegueeixi
empegue´m
empegue´u
empegueeixin
Imperfet
empegueÝs
empegue´ssis
empegueÝs
empegueÝssim
empegueÝssiu
empegue´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t
empegue´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empegueeix

empegueeixi
empegue´m
empegue´u
empegueeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empegueint
Participi
empegue´t
empegue´da
empegue´ts
empegue´des