Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empešolo
empešoles
empešola
empešolem
empešoleu
empešolen
Imperfet
empešolava
empešolaves
empešolava
empešolÓvem
empešolÓveu
empešolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empešolÝ
empešolares
empešolÓ
empešolÓrem
empešolÓreu
empešolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empešolar
empešolar
empešolar
empešolar
empešolar
empešolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empešolarÚ
empešolarÓs
empešolarÓ
empešolarem
empešolareu
empešolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
Condicional
empešolaria
empešolaries
empešolaria
empešolarÝem
empešolarÝeu
empešolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empešoli
empešolis
empešoli
empešolem
empešoleu
empešolin
Imperfet
empešolÚs
empešolessis
empešolÚs
empešolÚssim
empešolÚssiu
empešolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat
empešolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empešola

empešoli
empešolem
empešoleu
empešolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empešolant
Participi
empešolat
empešolada
empešolats
empešolades