Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emparaulo
emparaules
emparaula
emparaulem
emparauleu
emparaulen
Imperfet
emparaulava
emparaulaves
emparaulava
emparaulÓvem
emparaulÓveu
emparaulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emparaulÝ
emparaulares
emparaulÓ
emparaulÓrem
emparaulÓreu
emparaularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emparaular
emparaular
emparaular
emparaular
emparaular
emparaular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emparaularÚ
emparaularÓs
emparaularÓ
emparaularem
emparaulareu
emparaularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
Condicional
emparaularia
emparaularies
emparaularia
emparaularÝem
emparaularÝeu
emparaularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emparauli
emparaulis
emparauli
emparaulem
emparauleu
emparaulin
Imperfet
emparaulÚs
emparaulessis
emparaulÚs
emparaulÚssim
emparaulÚssiu
emparaulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat
emparaulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
emparaula

emparauli
emparaulem
emparauleu
emparaulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emparaulant
Participi
emparaulat
emparaulada
emparaulats
emparaulades