Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empalo
empales
empala
empalem
empaleu
empalen
Imperfet
empalava
empalaves
empalava
empalÓvem
empalÓveu
empalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empalÝ
empalares
empalÓ
empalÓrem
empalÓreu
empalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empalar
empalar
empalar
empalar
empalar
empalar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empalarÚ
empalarÓs
empalarÓ
empalarem
empalareu
empalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
Condicional
empalaria
empalaries
empalaria
empalarÝem
empalarÝeu
empalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empali
empalis
empali
empalem
empaleu
empalin
Imperfet
empalÚs
empalessis
empalÚs
empalÚssim
empalÚssiu
empalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat
empalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empala

empali
empalem
empaleu
empalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empalant
Participi
empalat
empalada
empalats
empalades