Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empalˇlio
empalˇlies
empalˇlia
empalˇliem
empalˇlieu
empalˇlien
Imperfet
empalˇliava
empalˇliaves
empalˇliava
empalˇliŕvem
empalˇliŕveu
empalˇliaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
empalˇlií
empalˇliares
empalˇliŕ
empalˇliŕrem
empalˇliŕreu
empalˇliaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
empalˇliar
empalˇliar
empalˇliar
empalˇliar
empalˇliar
empalˇliar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
empalˇliaré
empalˇliarŕs
empalˇliarŕ
empalˇliarem
empalˇliareu
empalˇliaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
Condicional
empalˇliaria
empalˇliaries
empalˇliaria
empalˇliaríem
empalˇliaríeu
empalˇliarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
empalˇliď
empalˇliďs
empalˇliď
empalˇliem
empalˇlieu
empalˇliďn
Imperfet
empalˇliés
empalˇliessis
empalˇliés
empalˇliéssim
empalˇliéssiu
empalˇliessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat
empalˇliat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
empalˇlia

empalˇliď
empalˇliem
empalˇlieu
empalˇliďn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
empalˇliant
Participi
empalˇliat
empalˇliada
empalˇliats
empalˇliades