Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmusteeixo
emmusteeixes
emmusteeix
emmuste´m
emmuste´u
emmusteeixen
Imperfet
emmuste´a
emmuste´es
emmuste´a
emmusteÝem
emmusteÝeu
emmuste´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emmusteÝ
emmuste´res
emmusteÝ
emmusteÝrem
emmusteÝreu
emmuste´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emmusteir
emmusteir
emmusteir
emmusteir
emmusteir
emmusteir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emmusteirÚ
emmusteirÓs
emmusteirÓ
emmusteirem
emmusteireu
emmusteiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
Condicional
emmusteiria
emmusteiries
emmusteiria
emmusteirÝem
emmusteirÝeu
emmusteirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmusteeixi
emmusteeixis
emmusteeixi
emmuste´m
emmuste´u
emmusteeixin
Imperfet
emmusteÝs
emmuste´ssis
emmusteÝs
emmusteÝssim
emmusteÝssiu
emmuste´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t
emmuste´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
emmusteeix

emmusteeixi
emmuste´m
emmuste´u
emmusteeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emmusteint
Participi
emmuste´t
emmuste´da
emmuste´ts
emmuste´des