Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmelo
emmeles
emmela
emmelem
emmeleu
emmelen
Imperfet
emmelava
emmelaves
emmelava
emmelÓvem
emmelÓveu
emmelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emmelÝ
emmelares
emmelÓ
emmelÓrem
emmelÓreu
emmelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emmelar
emmelar
emmelar
emmelar
emmelar
emmelar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emmelarÚ
emmelarÓs
emmelarÓ
emmelarem
emmelareu
emmelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
Condicional
emmelaria
emmelaries
emmelaria
emmelarÝem
emmelarÝeu
emmelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmeli
emmelis
emmeli
emmelem
emmeleu
emmelin
Imperfet
emmelÚs
emmelessis
emmelÚs
emmelÚssim
emmelÚssiu
emmelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat
emmelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
emmela

emmeli
emmelem
emmeleu
emmelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emmelant
Participi
emmelat
emmelada
emmelats
emmelades