Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmato
emmates
emmata
emmatem
emmateu
emmaten
Imperfet
emmatava
emmataves
emmatava
emmatÓvem
emmatÓveu
emmataven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emmatÝ
emmatares
emmatÓ
emmatÓrem
emmatÓreu
emmataren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emmatar
emmatar
emmatar
emmatar
emmatar
emmatar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emmatarÚ
emmatarÓs
emmatarÓ
emmatarem
emmatareu
emmataran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
Condicional
emmataria
emmataries
emmataria
emmatarÝem
emmatarÝeu
emmatarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmati
emmatis
emmati
emmatem
emmateu
emmatin
Imperfet
emmatÚs
emmatessis
emmatÚs
emmatÚssim
emmatÚssiu
emmatessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat
emmatat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
emmata

emmati
emmatem
emmateu
emmatin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emmatant
Participi
emmatat
emmatada
emmatats
emmatades