Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmanseeixo
emmanseeixes
emmanseeix
emmanse´m
emmanse´u
emmanseeixen
Imperfet
emmanse´a
emmanse´es
emmanse´a
emmanseÝem
emmanseÝeu
emmanse´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emmanseÝ
emmanse´res
emmanseÝ
emmanseÝrem
emmanseÝreu
emmanse´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emmanseir
emmanseir
emmanseir
emmanseir
emmanseir
emmanseir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emmanseirÚ
emmanseirÓs
emmanseirÓ
emmanseirem
emmanseireu
emmanseiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
Condicional
emmanseiria
emmanseiries
emmanseiria
emmanseirÝem
emmanseirÝeu
emmanseirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmanseeixi
emmanseeixis
emmanseeixi
emmanse´m
emmanse´u
emmanseeixin
Imperfet
emmanseÝs
emmanse´ssis
emmanseÝs
emmanseÝssim
emmanseÝssiu
emmanse´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t
emmanse´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
emmanseeix

emmanseeixi
emmanse´m
emmanse´u
emmanseeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emmanseint
Participi
emmanse´t
emmanse´da
emmanse´ts
emmanse´des