Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmaleeixo
emmaleeixes
emmaleeix
emmale´m
emmale´u
emmaleeixen
Imperfet
emmale´a
emmale´es
emmale´a
emmaleÝem
emmaleÝeu
emmale´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emmaleÝ
emmale´res
emmaleÝ
emmaleÝrem
emmaleÝreu
emmale´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emmaleir
emmaleir
emmaleir
emmaleir
emmaleir
emmaleir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emmaleirÚ
emmaleirÓs
emmaleirÓ
emmaleirem
emmaleireu
emmaleiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
Condicional
emmaleiria
emmaleiries
emmaleiria
emmaleirÝem
emmaleirÝeu
emmaleirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emmaleeixi
emmaleeixis
emmaleeixi
emmale´m
emmale´u
emmaleeixin
Imperfet
emmaleÝs
emmale´ssis
emmaleÝs
emmaleÝssim
emmaleÝssiu
emmale´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t
emmale´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
emmaleeix

emmaleeixi
emmale´m
emmale´u
emmaleeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emmaleint
Participi
emmale´t
emmale´da
emmale´ts
emmale´des