Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embruto
embrutes
embruta
embrutem
embruteu
embruten
Imperfet
embrutava
embrutaves
embrutava
embrutÓvem
embrutÓveu
embrutaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
embrutÝ
embrutares
embrutÓ
embrutÓrem
embrutÓreu
embrutaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
embrutar
embrutar
embrutar
embrutar
embrutar
embrutar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
embrutarÚ
embrutarÓs
embrutarÓ
embrutarem
embrutareu
embrutaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
Condicional
embrutaria
embrutaries
embrutaria
embrutarÝem
embrutarÝeu
embrutarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embruti
embrutis
embruti
embrutem
embruteu
embrutin
Imperfet
embrutÚs
embrutessis
embrutÚs
embrutÚssim
embrutÚssiu
embrutessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat
embrutat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
embruta

embruti
embrutem
embruteu
embrutin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
embrutant
Participi
embrutat
embrutada
embrutats
embrutades