Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embrosto
embrostes
embrosta
embrostem
embrosteu
embrosten
Imperfet
embrostava
embrostaves
embrostava
embrostÓvem
embrostÓveu
embrostaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
embrostÝ
embrostares
embrostÓ
embrostÓrem
embrostÓreu
embrostaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
embrostar
embrostar
embrostar
embrostar
embrostar
embrostar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
embrostarÚ
embrostarÓs
embrostarÓ
embrostarem
embrostareu
embrostaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
Condicional
embrostaria
embrostaries
embrostaria
embrostarÝem
embrostarÝeu
embrostarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embrosti
embrostis
embrosti
embrostem
embrosteu
embrostin
Imperfet
embrostÚs
embrostessis
embrostÚs
embrostÚssim
embrostÚssiu
embrostessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat
embrostat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
embrosta

embrosti
embrostem
embrosteu
embrostin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
embrostant
Participi
embrostat
embrostada
embrostats
embrostades