Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embrollo
embrolles
embrolla
embrollem
embrolleu
embrollen
Imperfet
embrollava
embrollaves
embrollava
embrollÓvem
embrollÓveu
embrollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
embrollÝ
embrollares
embrollÓ
embrollÓrem
embrollÓreu
embrollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
embrollar
embrollar
embrollar
embrollar
embrollar
embrollar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
embrollarÚ
embrollarÓs
embrollarÓ
embrollarem
embrollareu
embrollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
Condicional
embrollaria
embrollaries
embrollaria
embrollarÝem
embrollarÝeu
embrollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embrolli
embrollis
embrolli
embrollem
embrolleu
embrollin
Imperfet
embrollÚs
embrollessis
embrollÚs
embrollÚssim
embrollÚssiu
embrollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat
embrollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
embrolla

embrolli
embrollem
embrolleu
embrollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
embrollant
Participi
embrollat
embrollada
embrollats
embrollades