Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embolo
emboles
embola
embolem
emboleu
embolen
Imperfet
embolava
embolaves
embolava
embolÓvem
embolÓveu
embolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
embolÝ
embolares
embolÓ
embolÓrem
embolÓreu
embolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
embolar
embolar
embolar
embolar
embolar
embolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
embolarÚ
embolarÓs
embolarÓ
embolarem
embolareu
embolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
Condicional
embolaria
embolaries
embolaria
embolarÝem
embolarÝeu
embolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emboli
embolis
emboli
embolem
emboleu
embolin
Imperfet
embolÚs
embolessis
embolÚs
embolÚssim
embolÚssiu
embolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat
embolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
embola

emboli
embolem
emboleu
embolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
embolant
Participi
embolat
embolada
embolats
embolades