Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
emblo
embles
embla
emblem
embleu
emblen
Imperfet
emblava
emblaves
emblava
emblÓvem
emblÓveu
emblaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
emblÝ
emblares
emblÓ
emblÓrem
emblÓreu
emblaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
emblar
emblar
emblar
emblar
emblar
emblar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
emblarÚ
emblarÓs
emblarÓ
emblarem
emblareu
emblaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
Condicional
emblaria
emblaries
emblaria
emblarÝem
emblarÝeu
emblarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
embli
emblis
embli
emblem
embleu
emblin
Imperfet
emblÚs
emblessis
emblÚs
emblÚssim
emblÚssiu
emblessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat
emblat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
embla

embli
emblem
embleu
emblin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
emblant
Participi
emblat
emblada
emblats
emblades