Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
elueixo
elueixes
elueix
elu´m
elu´u
elueixen
Imperfet
elu´a
elu´es
elu´a
eluÝem
eluÝeu
elu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
eluÝ
elu´res
eluÝ
eluÝrem
eluÝreu
elu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
eluir
eluir
eluir
eluir
eluir
eluir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
eluirÚ
eluirÓs
eluirÓ
eluirem
eluireu
eluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
Condicional
eluiria
eluiries
eluiria
eluirÝem
eluirÝeu
eluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
elueixi
elueixis
elueixi
elu´m
elu´u
elueixin
Imperfet
eluÝs
elu´ssis
eluÝs
eluÝssim
eluÝssiu
elu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t
elu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
elueix

elueixi
elu´m
elu´u
elueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
eluint
Participi
elu´t
elu´da
elu´ts
elu´des