Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
eixarreeixo
eixarreeixes
eixarreeix
eixarre´m
eixarre´u
eixarreeixen
Imperfet
eixarre´a
eixarre´es
eixarre´a
eixarreÝem
eixarreÝeu
eixarre´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
eixarreÝ
eixarre´res
eixarreÝ
eixarreÝrem
eixarreÝreu
eixarre´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
eixarreir
eixarreir
eixarreir
eixarreir
eixarreir
eixarreir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
eixarreirÚ
eixarreirÓs
eixarreirÓ
eixarreirem
eixarreireu
eixarreiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
Condicional
eixarreiria
eixarreiries
eixarreiria
eixarreirÝem
eixarreirÝeu
eixarreirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
eixarreeixi
eixarreeixis
eixarreeixi
eixarre´m
eixarre´u
eixarreeixin
Imperfet
eixarreÝs
eixarre´ssis
eixarreÝs
eixarreÝssim
eixarreÝssiu
eixarre´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t
eixarre´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
eixarreeix

eixarreeixi
eixarre´m
eixarre´u
eixarreeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
eixarreint
Participi
eixarre´t
eixarre´da
eixarre´ts
eixarre´des