Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
edueixo
edueixes
edueix
edu´m
edu´u
edueixen
Imperfet
edu´a
edu´es
edu´a
eduÝem
eduÝeu
edu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
eduÝ
edu´res
eduÝ
eduÝrem
eduÝreu
edu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
eduir
eduir
eduir
eduir
eduir
eduir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
eduirÚ
eduirÓs
eduirÓ
eduirem
eduireu
eduiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
Condicional
eduiria
eduiries
eduiria
eduirÝem
eduirÝeu
eduirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
edueixi
edueixis
edueixi
edu´m
edu´u
edueixin
Imperfet
eduÝs
edu´ssis
eduÝs
eduÝssim
eduÝssiu
edu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t
edu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
edueix

edueixi
edu´m
edu´u
edueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
eduint
Participi
edu´t
edu´da
edu´ts
edu´des