Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dretanitzo
dretanitzes
dretanitza
dretanitzem
dretanitzeu
dretanitzen
Imperfet
dretanitzava
dretanitzaves
dretanitzava
dretanitzŕvem
dretanitzŕveu
dretanitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dretanitzí
dretanitzares
dretanitzŕ
dretanitzŕrem
dretanitzŕreu
dretanitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dretanitzar
dretanitzar
dretanitzar
dretanitzar
dretanitzar
dretanitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dretanitzaré
dretanitzarŕs
dretanitzarŕ
dretanitzarem
dretanitzareu
dretanitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
Condicional
dretanitzaria
dretanitzaries
dretanitzaria
dretanitzaríem
dretanitzaríeu
dretanitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dretanitzi
dretanitzis
dretanitzi
dretanitzem
dretanitzeu
dretanitzin
Imperfet
dretanitzés
dretanitzessis
dretanitzés
dretanitzéssim
dretanitzéssiu
dretanitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat
dretanitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dretanitza

dretanitzi
dretanitzem
dretanitzeu
dretanitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dretanitzant
Participi
dretanitzat
dretanitzada
dretanitzats
dretanitzades