Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
doto
dotes
dota
dotem
doteu
doten
Imperfet
dotava
dotaves
dotava
dotÓvem
dotÓveu
dotaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dotÝ
dotares
dotÓ
dotÓrem
dotÓreu
dotaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dotar
dotar
dotar
dotar
dotar
dotar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dotarÚ
dotarÓs
dotarÓ
dotarem
dotareu
dotaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
Condicional
dotaria
dotaries
dotaria
dotarÝem
dotarÝeu
dotarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
doti
dotis
doti
dotem
doteu
dotin
Imperfet
dotÚs
dotessis
dotÚs
dotÚssim
dotÚssiu
dotessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat
dotat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dota

doti
dotem
doteu
dotin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dotant
Participi
dotat
dotada
dotats
dotades