Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dormito
dormites
dormita
dormitem
dormiteu
dormiten
Imperfet
dormitava
dormitaves
dormitava
dormitÓvem
dormitÓveu
dormitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dormitÝ
dormitares
dormitÓ
dormitÓrem
dormitÓreu
dormitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dormitar
dormitar
dormitar
dormitar
dormitar
dormitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dormitarÚ
dormitarÓs
dormitarÓ
dormitarem
dormitareu
dormitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
Condicional
dormitaria
dormitaries
dormitaria
dormitarÝem
dormitarÝeu
dormitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dormiti
dormitis
dormiti
dormitem
dormiteu
dormitin
Imperfet
dormitÚs
dormitessis
dormitÚs
dormitÚssim
dormitÚssiu
dormitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat
dormitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dormita

dormiti
dormitem
dormiteu
dormitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dormitant
Participi
dormitat
dormitada
dormitats
dormitades