Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
domto
domtes
domta
domtem
domteu
domten
Imperfet
domtava
domtaves
domtava
domtÓvem
domtÓveu
domtaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
domtÝ
domtares
domtÓ
domtÓrem
domtÓreu
domtaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
domtar
domtar
domtar
domtar
domtar
domtar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
domtarÚ
domtarÓs
domtarÓ
domtarem
domtareu
domtaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
Condicional
domtaria
domtaries
domtaria
domtarÝem
domtarÝeu
domtarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
domti
domtis
domti
domtem
domteu
domtin
Imperfet
domtÚs
domtessis
domtÚs
domtÚssim
domtÚssiu
domtessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat
domtat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
domta

domti
domtem
domteu
domtin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
domtant
Participi
domtat
domtada
domtats
domtades