Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dissocio
dissocies
dissocia
dissociem
dissocieu
dissocien
Imperfet
dissociava
dissociaves
dissociava
dissociÓvem
dissociÓveu
dissociaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dissociÝ
dissociares
dissociÓ
dissociÓrem
dissociÓreu
dissociaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dissociar
dissociar
dissociar
dissociar
dissociar
dissociar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dissociarÚ
dissociarÓs
dissociarÓ
dissociarem
dissociareu
dissociaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
Condicional
dissociaria
dissociaries
dissociaria
dissociarÝem
dissociarÝeu
dissociarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dissoci´
dissoci´s
dissoci´
dissociem
dissocieu
dissoci´n
Imperfet
dissociÚs
dissociessis
dissociÚs
dissociÚssim
dissociÚssiu
dissociessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat
dissociat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dissocia

dissoci´
dissociem
dissocieu
dissoci´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dissociant
Participi
dissociat
dissociada
dissociats
dissociades