Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
disserto
dissertes
disserta
dissertem
disserteu
disserten
Imperfet
dissertava
dissertaves
dissertava
dissertÓvem
dissertÓveu
dissertaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dissertÝ
dissertares
dissertÓ
dissertÓrem
dissertÓreu
dissertaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dissertar
dissertar
dissertar
dissertar
dissertar
dissertar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dissertarÚ
dissertarÓs
dissertarÓ
dissertarem
dissertareu
dissertaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
Condicional
dissertaria
dissertaries
dissertaria
dissertarÝem
dissertarÝeu
dissertarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
disserti
dissertis
disserti
dissertem
disserteu
dissertin
Imperfet
dissertÚs
dissertessis
dissertÚs
dissertÚssim
dissertÚssiu
dissertessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat
dissertat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
disserta

disserti
dissertem
disserteu
dissertin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dissertant
Participi
dissertat
dissertada
dissertats
dissertades