Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dismuto
dismutes
dismuta
dismutem
dismuteu
dismuten
Imperfet
dismutava
dismutaves
dismutava
dismutÓvem
dismutÓveu
dismutaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dismutÝ
dismutares
dismutÓ
dismutÓrem
dismutÓreu
dismutaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dismutar
dismutar
dismutar
dismutar
dismutar
dismutar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dismutarÚ
dismutarÓs
dismutarÓ
dismutarem
dismutareu
dismutaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
Condicional
dismutaria
dismutaries
dismutaria
dismutarÝem
dismutarÝeu
dismutarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dismuti
dismutis
dismuti
dismutem
dismuteu
dismutin
Imperfet
dismutÚs
dismutessis
dismutÚs
dismutÚssim
dismutÚssiu
dismutessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat
dismutat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dismuta

dismuti
dismutem
dismuteu
dismutin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dismutant
Participi
dismutat
dismutada
dismutats
dismutades