Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
disminueixo
disminueixes
disminueix
disminu´m
disminu´u
disminueixen
Imperfet
disminu´a
disminu´es
disminu´a
disminuÝem
disminuÝeu
disminu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
disminuÝ
disminu´res
disminuÝ
disminuÝrem
disminuÝreu
disminu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
disminuir
disminuir
disminuir
disminuir
disminuir
disminuir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
disminuirÚ
disminuirÓs
disminuirÓ
disminuirem
disminuireu
disminuiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
Condicional
disminuiria
disminuiries
disminuiria
disminuirÝem
disminuirÝeu
disminuirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
disminueixi
disminueixis
disminueixi
disminu´m
disminu´u
disminueixin
Imperfet
disminuÝs
disminu´ssis
disminuÝs
disminuÝssim
disminuÝssiu
disminu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t
disminu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
disminueix

disminueixi
disminu´m
disminu´u
disminueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
disminuint
Participi
disminu´t
disminu´da
disminu´ts
disminu´des