Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dinyo
dinyes
dinya
dinyem
dinyeu
dinyen
Imperfet
dinyava
dinyaves
dinyava
dinyŕvem
dinyŕveu
dinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dinyí
dinyares
dinyŕ
dinyŕrem
dinyŕreu
dinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dinyar
dinyar
dinyar
dinyar
dinyar
dinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dinyaré
dinyarŕs
dinyarŕ
dinyarem
dinyareu
dinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
Condicional
dinyaria
dinyaries
dinyaria
dinyaríem
dinyaríeu
dinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dinyi
dinyis
dinyi
dinyem
dinyeu
dinyin
Imperfet
dinyés
dinyessis
dinyés
dinyéssim
dinyéssiu
dinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat
dinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dinya

dinyi
dinyem
dinyeu
dinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dinyant
Participi
dinyat
dinyada
dinyats
dinyades