Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dinamitzo
dinamitzes
dinamitza
dinamitzem
dinamitzeu
dinamitzen
Imperfet
dinamitzava
dinamitzaves
dinamitzava
dinamitzŕvem
dinamitzŕveu
dinamitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dinamitzí
dinamitzares
dinamitzŕ
dinamitzŕrem
dinamitzŕreu
dinamitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dinamitzar
dinamitzar
dinamitzar
dinamitzar
dinamitzar
dinamitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dinamitzaré
dinamitzarŕs
dinamitzarŕ
dinamitzarem
dinamitzareu
dinamitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
Condicional
dinamitzaria
dinamitzaries
dinamitzaria
dinamitzaríem
dinamitzaríeu
dinamitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dinamitzi
dinamitzis
dinamitzi
dinamitzem
dinamitzeu
dinamitzin
Imperfet
dinamitzés
dinamitzessis
dinamitzés
dinamitzéssim
dinamitzéssiu
dinamitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat
dinamitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dinamitza

dinamitzi
dinamitzem
dinamitzeu
dinamitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dinamitzant
Participi
dinamitzat
dinamitzada
dinamitzats
dinamitzades