Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dinamito
dinamites
dinamita
dinamitem
dinamiteu
dinamiten
Imperfet
dinamitava
dinamitaves
dinamitava
dinamitÓvem
dinamitÓveu
dinamitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dinamitÝ
dinamitares
dinamitÓ
dinamitÓrem
dinamitÓreu
dinamitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dinamitar
dinamitar
dinamitar
dinamitar
dinamitar
dinamitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dinamitarÚ
dinamitarÓs
dinamitarÓ
dinamitarem
dinamitareu
dinamitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
Condicional
dinamitaria
dinamitaries
dinamitaria
dinamitarÝem
dinamitarÝeu
dinamitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dinamiti
dinamitis
dinamiti
dinamitem
dinamiteu
dinamitin
Imperfet
dinamitÚs
dinamitessis
dinamitÚs
dinamitÚssim
dinamitÚssiu
dinamitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat
dinamitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dinamita

dinamiti
dinamitem
dinamiteu
dinamitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dinamitant
Participi
dinamitat
dinamitada
dinamitats
dinamitades