Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dimidio
dimidies
dimidia
dimidiem
dimidieu
dimidien
Imperfet
dimidiava
dimidiaves
dimidiava
dimidiÓvem
dimidiÓveu
dimidiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dimidiÝ
dimidiares
dimidiÓ
dimidiÓrem
dimidiÓreu
dimidiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dimidiar
dimidiar
dimidiar
dimidiar
dimidiar
dimidiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dimidiarÚ
dimidiarÓs
dimidiarÓ
dimidiarem
dimidiareu
dimidiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
Condicional
dimidiaria
dimidiaries
dimidiaria
dimidiarÝem
dimidiarÝeu
dimidiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dimidi´
dimidi´s
dimidi´
dimidiem
dimidieu
dimidi´n
Imperfet
dimidiÚs
dimidiessis
dimidiÚs
dimidiÚssim
dimidiÚssiu
dimidiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat
dimidiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dimidia

dimidi´
dimidiem
dimidieu
dimidi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dimidiant
Participi
dimidiat
dimidiada
dimidiats
dimidiades